Po raz kolejny te same czynności? Nie! Mam drusha

0 Komentarze

Po raz kolejny te same czynności? Nie! Mam drusha

Każdy z was codziennie w swojej pracy korzysta z modułów drupalowych. Jak pobrać moduł pewnie każdy drupalowiec wie, jak go zainstalować pewnie też. Ale jak to zrobić automatycznie? Z pomocą przychodzi narzędzie drush, które postaram się w skrócie opisać w tym wpisie. 

Początkowo gdy uczymy się tworzyć strony przy użyciu drupala, każdy ze strony drupal.org pobiera moduł, następnie go rozpakowuje by następnie z panelu administratora go zainstalować. Też tak robiłem do póki czas jaki poświęcałem na pobieranie, rozpakowywanie i instalowanie nie był długi. W momencie, gdy pracujemy nad coraz to większymi projektami, gdzie korzystamy z dziesiątek modułów, czas jaki poświęcamy na instalacje modułów wzrasta przez co tracimy czas, który moglibyśmy poświęcić na inne czynności. Dobrą praktyką każdej osoby poznającej drupala jest korzystanie z drusha. Drush jest narzędziem działającym z konsoli windowsowej lub linuxowej, który za pomocą odpowiednich komend wykonuje zdefiniowane w bibliotece drusha polecenia. Instalacja drusha może nastąpić na kilka sposobów min.: przy uzyciu instalatora dostępnego pod adresem http://www.drush.org/. Wtedy korzystamy z konsoli windowsowej. W mojej praktyce, korzystam z konsoli linuxowej działającej na windowsie zwanej cygwin. Dzięki temu mogę korzystać z komend linuxowych w windowsie. Gdy już mamy drusha zainstalowanego przechodzimy do katalogu głównego naszego drupala i wpisujemy komendę drush.

Naszym oczom ukaże się lista dostępnych komend jakie możemy wywołać prze użyciu drusha. Ich liczba zależna jest od modułów jakie mamy zainstalowane w naszej instalacji drupala. Początkowo dla nas najważniejsze są komendy pobierające i instalujące moduły, czyszczące cache.

Użycie komendy:

drush dl views

spowoduje pobranie modułu views do katalogu sites/all/modules, następnie użycie komendy:

drush en views –y

spowoduje instalacje modułu bez potrzeby potwierdzenia instalacji. Jak widać jest to dość proste i znacznie przyspiesza prace. Jeśli użyjemy komendy:

drush dl views ctools context

to pobierzemy już 3 moduły, które oczywiście możemy tak samo szybko zainstalować:

drush en views ctools contex –y

Inną ciekawą komendą, którą często wykorzystuje się w trakcie pracy jest drush cc. Jest to komenda która wywołuje czyszczenie cachu. Oczywiście po wpisaniu komendy pojawi się nam lista opcji z możliwością wybrania, który cache ma być wyczyszczony.

Ciekawą funkcją w drushu jest możliwość tworzenia skórek na bazie innych. Np.: jeśli ściągniemy skórkę omega 4 to ona posiada integrację z drushem dzięki czemu dostajemy w nasze ręce „wizard” do tworzenia skórki przy użyciu kosoli ( drush owiz ).

Na koniec wspomnieć należałoby o kilku godnych polecenia komendach.

drush up – powoduje update wszystkich modułów do najnowszych stabilnych, a także aktualizuje core drupala jak i samą bazę danych

drush make – to już jest temat na osobny wpis, gdyż przy użyciu drush make możemy ściągać wszystkie standardowe moduły, biblioteki jedną komendą, która na bazie pliku z rozszerzeniem make pobiera wszystkie elementy zapisane w danym pliku. Jest to ciekawy punkt wejścia w tworzenie bazowych projektów małych, średnich i dużych. Wyobraźcie sobie zebranie w jednym pliku wszystkich modułów i bibliotek, które w jednym momencie są pobierane. Można w ten sposób zaoszczędzić trochę czasu, by nie powtarzać tych samych czynności po raz kolejny.

Polecam korzystanie z drusha jest to naprawdę dobre narzędzie dla każdego developera drupala.

Kategorie: 

0 Komentarze

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.