Pierwsze spotkanie z Drupal 8

0 Komentarze

Pierwsze spotkanie z Drupal 8

Nowa wersja Drupala przyniesie ze sobą wiele zmian oraz nowych funkcjonalności wbudowanych już w standardową wersję drupala. Poprawi się przede wszystkim implementacja  HTML5 i CSS3 oraz responsive web design.

Twórcy dążą w ten sposób do rozpowszechnienia Drupala na szerszą skalę.

Co nowego spotkamy w wersji 8 naszej kropelki? :

Framework Symfony

Drupal 8 będzie korzystać z pewnych elementów programowania obiektowego oferowanych przez Symfony takich jak: HttpFoundation, HttpKernel, Routing, EventDispatcher, DependencyInjection i ClassLoader.

Twig

Framework Twing zastąpić ma drupalowy system PHPTemplate. Użycie go spowodować ma większe bezpieczeństwo kodu, jego skalowalność, ale także wydajność.

CKEditor

Znany i ceniony przez wszystkich pasjonatów Drupala CKeditor zostanie domyślnie zainstalowany, dzięki czemu nie będzie trzeba ściągać i instalować żadnych dodatkowych modułów i bibliotek. 

Responsywne skórki

Drupal 8 domyślnie ułatwi dostosowanie się skórki do różnego rodzaju urządzeń mobilnych.  Jedną z pomocy będzie tu domyślnie zainstalowany w rdzeniu moduł  Breakpoints, oraz plugin Lazy Load Image.

SPARK

Spark jest to moduł, który został stworzony specjalnie dla Drupala 8. Będzie on domyślnie zainstalowany w rdzeniu. Ma on usprawnić edycję treści na stronie przez np.: responsywny pasek narzędzi, dostosowujący się również do urządzeń mobilnych, podział na dwie kolumny w trakcie edycji node, edycje treści bez konieczności przechodzenia do panelu edycji i kilka innych.

Jak widać ulepszenia wchodzące w skład drupala 8 będą bardzo ciekawe, a sam Drupal rozwija się w bardzo dobrym kierunku. Elastyczność, skalowalność i User experience to w mojej opinii najciekawsze elementy nowego Drupala. W najbliższych wpisach postaram się opisać wrażenia po odpaleniu pierwszej strony opartej o Drupal 8.

Kategorie: 

0 Komentarze

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.