Skórka Omega 4 – przygotowanie środowiska developerskiego

0 Komentarze

Skórka Omega 4 – przygotowanie środowiska developerskiego

W dzisiejszym wpisie przedstawione zostaną kroki jakie trzeba wykonać, aby w pełni cieszyć się ze współpracy drupala z skórką Omega 4.

Omega 4 jest jedną z bardziej popularnych skórek bazowych wykorzystywanych do tworzenia własnych skórek. Aby wykorzystać jej możliwości musimy posiadać specjalnie przygotowane środowisko, które umożliwi np. kompilowanie plików sass. W tym wpisie przedstawione zostanie skonfigurowanie środowiska dla systemu windows 8.

Pierwszą czynnością po pobraniu skórki omega 4 do naszego projektu jest zainstalowanie środowiska ruby. Pobieramy ze strony http://rubyinstaller.org/downloads/ instalator Ruby dla windowsa. Dodatkowo możemy od razu pobrać devkita, który przyda się za chwilę.

Dobrą praktyką jest, aby podczas prac nad skórką, stworzyć własną skórkę na bazie Omega 4. Jak to zrobić można przeczytać w dokumentacji skórki, ale można również wykorzystać do tego drusha. Co to jest i jak zainstalować drusha możecie przeczytać w tym wpisie. Tworzenie własne skórki na bazie Omegi przy użyciu drusha jest dziecinnie proste. Wystarczy użyć komendy drush  owiz i podążać za instrukcjami wyświetlającymi się w terminalu. Gdy już mamy naszą skórkę przygotowaną, wracamy do naszego terminala Ruby i odnajdujemy naszą nowo utworzoną skórkę. Następnie w terminalu wpisujemy komendę gem install bundle. Gem ten umożliwi skorzystanie z automatycznego pobierania i instalowania wymaganych gemów, potrzebnych do działania Omegi. Następnie wpisujemy komendę bundle install. Spowoduje ona zainstalowanie wszystkich gemów zawartych w pliku  gemfile naszej skórki. Chwilę to potrwa i prawdopodobnie zostanie przerwane w momencie instalacji gema o nazwie eventmachine.

Gem eventmachine trzeba zainstalować ręcznie przy użyciu devkita o którym było wspomniane wyżej. Instalacja devkita opisana jest w dokumentacji i sprowadza się do uruchomienia dwóch komend w katalogu devkit. Proponuję Devkita wypakować na dysku c w katalogu devkit. Następnie z linii komend ruby odpalamy ten katalog i dwie komendy. Pierwsza ruby dk.rb init i druga ruby dk.rb install. Dodatkowo proponuje ściągnąć managera gita dla windowsa np. z tej strony: http://git-scm.com/ Dzięki tym czynnością możemy już skompilować nasz brakujący gem.

Przy użyciu terminala pobieramy gema:

gem install eventmachine

Wchodzimy do katalogu:

c:\Ruby200-x64\lib\ruby\gems\2.0.0\gems\eventmachine-1.0.3\ext\

Edytujemy plik project.h w linii 97 komentując fragment:

//typedef int pid_t;

Następnie z poziomu terminala ruby wchodzimy do katalogu:

c:\Ruby200-x64\lib\ruby\gems\2.0.0\gems\eventmachine-1.0.3

Odpalamy komendę:

gem build eventmachine.gemspec

Następnie z tego katalogu kopiujemy plik eventmachine-1.0.3.gem do katalogu c:/tmp

I na koniec z poziomu terminala ruby odpalamy komendę:

gem install eventmachine-1.0.3.gem --local

Wracamy teraz do naszego katalogu ze naszą skórką i odpalamy raz jeszcze komendę

bundle install

Teraz już nic nie powinno się na przydarzyć i powinniśmy dostać komunikat jak na poniższym screenie.

Terminal

Pozostaje już tylko odpalenie komendy compass watch i można się cieszyć z pracy ze skórką omega.

 

Kategorie: 

0 Komentarze

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.